Ağrı ve uyuşma varsa dikkat! Akıllı telefonlar nörolojik hastalıklara neden olabilir

Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aşkın Esen Hastürk, akıllı cep telefonlarının aşırı kullanımının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dair önemli uyarılarda bulundu.

Duruş pozisyonunun etkisine değinen Prof. Dr. Hastürk, “Aynı duruş pozisyonundaki tekrarlayıcı el, bilek ve dirsek hareketlerinin bağımlılık derecesinde devam etmesi, eklem bölgelerinde sertleşme, kireçlenme, iltihaplanmaya bağlı olarak da sinir dokusunda baskıya ve hasara yol açıyor.” dedi.

Gençler ve orta yaş grubunda cep telefonu kullanımın bağımlılık derecesine ulaştığını ifade eden Prof. Dr. Hastürk, bu durumun insan sağlığında ciddi sıkıntılara yol açtığına değinerek, “Bunlardan en çok bilinen ve tespit edilen kas iskelet sistemi, eklemler ve sinir dokusu üzerine verdiği harabiyettir. Aynı duruş pozisyonundaki tekrarlayıcı el, bilek ve dirsek hareketlerinin bağımlılık derecesinde devam etmesi, eklem bölgelerinde sertleşme, kireçlenme, iltihaplanmaya bağlı olarak da sinir dokusunda baskıya ve hasara yol açıyor. Ağrı ve uyuşma en çok başvurulan hasta problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.” sözlerini kullandı.

NÖROLOJİK HASTALIKLARA SEBEP OLUYOR

Cep telefonlarının aşırı kullanımı sebebiyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu aktaran Hastürk, bağımlılık derecesini azaltmanın en önemli tedavi olduğunu aktardı.

Bazı durumlarda cerrahi tedaviye gerek olabileceğinden bahseden Prof. Dr. Hastürk, “Cep telefonunun özellikle iş veya sosyal ortamda kullanılması beyin fonksiyonları üzerine de etki etmektedir. Birçok araştırma zaten bunu kanıtlamıştır. Özellikle psiko-sosyal dediğimiz stres, gerilim, uykusuzluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı üzerine etkisi nettir.” açıklamalarında bulundu. Aynı zamanda nörolojik sorunların ortaya çıkma durumuna dikkat çeken Hastürk, “Tabii bunun yanında Alzheimer gibi bazı beyin fonksiyonların etkileyen hastalıklar veya bazı iyi huylu beyin tümörleri üzerine de etkisi halen tartışılmaktadır. Radyofrekans dediğimiz kulaksızlık kullanımın derecesi arttıkça bu tür fonksiyonların özellikle de stres, gerilim, baş ağrısı ve dikkat bozukluğunun toplumda görülme sıklığı da artmaktadır. Özellikle de genç kesimlerde okullarda ve derslerde başarısızlıkla dikkat dağınıklığı, orta ve ileri yaş grubunda ise hafıza problemleri unutkanlığa yol açmaktadır. Hatta çıkan son yayınlarda ise Alzheimer gibi ciddi nörolojik hastalıklara sebep olduğu bildirilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir